Wielu początkujących graczy rozpoczyna inwestowanie bez posiadania podstawowej wiedzy na temat giełdy i akcji. A transakcji dokonuje licząc po prostu na swój instynkt. Spoglądając na wykresy wzrostowe liczy na dalsze wzrosty bo nie przewiduje dlaczego mogłoby to ulec zmianie. Taka gra bez elementarnej wiedzy jest po prostu hazardem a nie inwestowaniem. Bo tylko obstawia się wzrost, licząc na szczęście.

Przy podejmowaniu decyzji wyróżnia się dwa rodzaje wykonywanych analiz. Pierwszą jest analiza fundamentalna, która opiera się o sprawozdania i raporty danego przedsiębiorstwa.

Dokonujemy wyceny spółki, analizy finansowej, sytuacyjnej i makroekonomicznej. Na podstawie danych tam zawartych oraz kursu akcji obliczamy odpowiednie wskaźniki. Pozwolą one nam określić stan danej spółki.

Jest ono szczególnie trudne bo często musimy podejmować decyzje sprzeczne wobec większości inwestorów. Nastawienie na długotrwałe korzyści wymaga silnej psychiki by nie ulec nastrojom rynkowym.

Drugi nurt stanowi analiza techniczna, która szuka wzorców zachowań kursowych w jego przeszłych notowaniach. Opiera ona swoje działanie na tym, że kurs w określonych momentach zachowuje się w podobny sposób. Antycypowanie na podstawie danych historycznych pozwoli nam określić przyszłe notowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *